Thinking in capital enterprise is the way and hard work is solution.

 



  • Our little Scientist Jay Upadhyay and Sagar Parekh were selected in mathematics and Scientific Exhibition 2014 by District and State Level , stood in first position, This exhibition was held at QDC Level.
  • Solanki Jaypalsinh, Raulaji Pratik, Shah Samarth, Dhrumil and Vekariya Himansu got first position District Level Role Play Compitition held by NCERT New Delhi (NTEP Dept. & GCERT Gandhinagar) and they have also represented Bharuch district at state level.
  • Khel Mahakumbh 2014-our girls hockey team has got first rank in district level and also they represented Bharuch at State Level.
  • To give motivational to literary writer our school is helding a program “Aavo Lekhak ne Madiye”. During 2014-15 Our writer got guidance from Mr. Jagdishbhai Mekwan, Mr. Bipinbhai Vaghela, Mr. Vikramsinh Solanki, Mr. Vinod Joshi.
  • “Vaishnavi Vaghela” has got on 5 th position in National Marathon Chompititionship held on 23th July, 2011 at Pune.
  • “Vaishnavi Vaghela” has also got second rank in 800 meter and 3000 meter running race held by DSO at Mahemdabad.
  • “Bharuch Traffic Education Trust” and “Narmada Channel” have selected the painting of Parmar Marunalini, Mehta Reena and Modi Dhwani in their Calender.
  • Bindra Bharatsinh Rana has got the award by Amul Daily, Anand for getting A1 Grade in SSC 2011-12.
  • Ms. Kinnari Patel (std : IX) and team had presented the project “Usage of Waste Water of R.O.Plant” at state level organized by National Children Science Congress. (Guidance by : Mr. Ajaybhai Bhartiya (Assistant Teacher)).

  • Mr. Shubham Prajapati (Std : XI Science) and Ms. Urvi Patel (Std : XI Science) had presented their science Project “Tsunami Detector” under the section Information and Communication Technology in 37th Jawaharlal Nehru National Science Exhibition for Children : 2010 (Guidance by : Mr. Haresh Patel (Assistant Teacher)).

  • Ms. Payal Berawala (Std : XI Science) is third prize winner in “Halvu kanthya Sangeet” of zone level Youth Festival 2009.

  • Mr. Harsh Patel (Std : XI Science ) is first prize winner of “Shastriya Sangeet (Indian)” at District level competition of Youth Festival and represented district at zone level competitions of Youth Festival 2009.

  • Mr. Bhavesh Rana (Std : VIII) had played against Shri Lanka in under 14 Cricket tournament and won Man of the Match title for his outstanding Bowling Performance.

  • Mr. Kamleshbhai Chaudhari (Assistant Teacher) is first prize winner of “Drawing Competition” at District level competition of Youth Festival and represented district at zone level competition of Youth Festival.

  • Mr. Pramodbhai Pandya (Assistant Teacher) is first prize winner of “Essay Competition” at District level competition of Youth Festival and represented district at zone level competition of Youth Festival.

  • Mrs. Anjana V. Patel & Mr. Pramodbhai Pandya are the winners of the “Annual All India Eassy Writing Event 2009” organized by Shri Ramchandra Mission (SRCM) in partnership with the United Nations information Center for India & Bhutan.

  • Krupa S. Panchal (Std 9 ) is 3rd Prize winner of the “Annual All India Eassy Writing Event 2009” organized by Shri Ramchandra Mission (SRCM) in partnership with the United Nations information Center for India & Bhutan.

  • Vidhi R. Chauhan (std 9) is 4th Prize winner of the “Annual All India Eassy Writing Event 2009” organized by Shri Ramchandra Mission (SRCM) in partnership with the United Nations information Center for India & Bhutan.

  • Mr. Yatharth Sinhal (Std : XI Science) and Ms. Apeksha Yadav (Std : XI Science ) had presented their science project “Pollution Free Energy by Green House Gases“ under the section Pollution free Energy in 37th Jawaharlal Nehru National Science Exhibition for Children : 2010 [Guidance by : Mr. Prakash Patel (Assistant Teacher)].